
I dag kom det melding om at Husbanken gir 900 000 kroner i tilskudd til prosjektet «Innbyggere i sentrum i Aure og Smøla»
Tilskuddet fra Husbanken betyr at planene som er lagt i handlingsplana til Bygdevekstavtalen har fått tilslutning, som igjen vil gi et bedre grunnlag i arbeidet som nå påbegynner like etter ferien. Partene i Bygdevekstavtalen som er inngått med Kommunal- og distriktsdepartementet (KDD) består, i tillegg til kommunene Aure og Smøla, av både statsforvalter, fylkeskommunen og Husbanken.
Når det nå er gitt et positivt vedtak i Husbanken betyr dette at arbeidet med delmål 1, som spesifikt tar for seg boligbygging, kan gjøres etter de mål som er satt i handlingsplana. Målet er å øke tilgangen til boliger i distriktskommuner gjennom utvikling av nye samarbeidsformer og forsøk med boligkonsept. Totalt har Aure og Smøla nå fått tildelt 2,4 millioner på sine søknader i 2025.
Innbyggere og næringsliv i Aure og Smøla har etterspurt et mer variert boligtilbud og flere egnede boliger for ulike grupper. Bygdevekstavtalen og tilskuddet fra Husbanken gir her et handlingsrom for å etablere tverrfaglige samarbeid for å finne mulige løsninger. I arbeidet knyttet til bolig handler det både om praktiske løsninger og finansieringsmodeller.
Nå i høst vil det bli flere samlinger lokalt med Bygdevekstavtalen og bolig som tema, og som legger til rette for utveksling av informasjon og etablering av videre arbeid i fellesskap i Aure og Smøla.