Møre og Romsdal fylkeskommune har satsa på å få til et kulturminneatlas i kommunene. I Aure kommune har vi en referansegruppe som er i gang med dette arbeidet. Mye informasjon er samlet, noe informasjon må oppjusteres og det finnes mangt som ikke er registrert. Vi har spurt innbyggerne å hjelpe til. Vi er i dialog med flere, og håper at i løpet av høsten har vi har grupper rundt om i grendene som har interesse og kunnskap om historia i lokalmiljøet sitt.
I tillegg er vi i gang med et arbeid med å sette søkelys på svalgangsnaust og svalgangsbrygger. Sjøhusa vår har en byggestil som en finner helt tilbake til middelalderen. En del av dem er i ferd med å forsvinne, men vi har mange igjen. Fylket oppfordrer til at det dannes en venneforening for nausta. På nasjonalt nivå er det oppretta flere nettadresser:
Nettadresse for kulturminneåret er www.kulturminnearet.no. Her finnes en link til Kulturminneløyper. I Aure er flere løyper under planlegging. Alle kan legge inn.
På www.digitaltfortalt.no er det lagt historier. Her kan alle legge inn. Fra Aure kommune er det lagt ut noen fortellinger, men håper det blir lagt inn flere i løpet av året. Alle kan legge inn.
Aktuelle linker i kulturminneåret:
www.kulturminnearet.no
www.digitaltfortalt.no
www.kulturminneatlas.no
www.dagligliv.no
www.kulturnett.no
Artikler om kulturminneåret på Aure kommune sine nettsider:
Utsendte brev: